içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Lokum Gibi Kavurma Nasıl Yapılır

Lokum Gibi Kavurma Nasıl Yapılır
Haberi Sesli Dinle

Kavurma, et ürünleri arasında en sağlıklı olanıdır. Evde yapılan kavurma ise hiç bir ilave katkı maddesi ve koruyucu içermediğinden güvenilir bir besindir. En iyi kavurma genel olarak dana etinden yapılandır.

 

Yumuşak Et Kavurması için Püf Noktaları

1-) Tuz en son atılmalıdır. Ocaktan almadan 5-10 dakika önce tuz atılabilir.
2-)  Bir iki gece buzbolabında dinlendirilmiş et daha yumuşak pişer.
3-) Tarifte yazdığı gibi et önce orta/yüksek ateşte bir süre pişer ve rengi değiştikten sonra kısık ateşte pişmelidir. Nedeni kızgın ateşte etin dış kısmı pişerek kabuklaşır ve içteki suyun dışarı çıkmasını engellenir bu sayede et büyüklüğünü ve yumuşaklığını korur. İlk aşamada et yavaş pişerse suyunu salarak hem küçülür hem de sertleşir.
4-) Etin pişirilmeden önce yıkanması ve süzülmesi tavsiye edilir.
5-) Bazı tariflerde et; yoğurt veya süte yatırılmakta veya bir iki gece kekik, adaçayı gibi baharatlarla marine edilmektedir. Etin tadının orjinal kalmasını istiyorsanız bu yöntemi denemeyin.

 

Yumuşak Dana Kavurma Tarifi için Malzeme Listesi

1 kg dana kuşbaşı
1 baş orta büyüklükte kuru soğan
3-4 diş sarımsak
Bir miktar sıvıyağ

Not: Soğan ve sarımsak istemiyorsanız bunları koymadan işleme devam edin.

 

Dana Kavurma Tarifi

Öncelikle yeteri büyüklükte tavanın içine kavurmalık kuşbaşı konur ve ocağın altı açılarak içerisine hiç bir şey karıştırmadan orta ateşte sürekli karıştırılarak pişirme işlemine geçilir. Etlerin rengi değişmeye başlayınca ve et suyunu bırakmaya başladığında sıvı yağ ilave edilir. Ardından ocağın altı kısılarak ara ara karıştırmaya devam edilir. Bu şekilde yaklaşık yarım saat-kırk dakika kadar pişirilmesi gerekir. Eğer suyunu çekerse içerisine bir fincan kaynar su atılabilir.

 

Soğan ve sarımsaklar soyulurlar, soğanlar dörde bölünür ve soyulmuş sarımsaklar ile birlikte etin içerisine atılır ve ocağın altı kısık vaziyette pişirilmeye başlanır. Ara ara etin durumuna bakılarak karıştırılır. Et suyunu çekerse aynı şekilde kaynar su azar azar ilave edilir. Etler istediğiniz kıvamda ve yoğunlukta piştikten sonra biraz tuz atılır ve bir kaç dakika kadar karıştırılarak pişirilir.

 

Not: Eğer, kavurmayı etin kendi yağından yapmak isterseniz, önce yağlı kısımları tencereye atın ve yağın erimesini sağlayın  ardında oluşan kıkırdakları tencereden alıp, eti tencereye ilave edin ve yukarıdaki işlemi devam ettirin.

 

Yumuşak Kavurma Uzun Süre Nasıl Saklanır?

Yaptığımız kavurmayı uzun süre muhafaza etmek için ağzı kapalı temiz bir kap içine alıp kabın ağzı sıkıca kapatılmalı veya ağzı kapalı vakumlu poşetlere paylaştırılıp buzdolabında yada buzlukta muhafaza edilmelidir. İhtiyaca göre ayrı kaplara da koyulabilir. Kavurmaları poşete yada kaba koymadan önce tuzlamak kavurmanın ömrünü uzatabilir. Bunun için kavurma soğuduktan sonra iri kaya tuzları ile harmanlanarak poşetlere koyulabilir. Kullanma sırasında bu tuzlar yıkanarak ayıklanabilir. Yine poşete yada kaba koymadan önce etler kekik ile harmanlanabilir. Bu da raf ömrünü arttırabilir. Kavurma kesinlikle ağzı açık kaplarda, nemli ortamlarda saklanmamalıdır. En sağlıklı saklama biçimi buzlukta yada derin dondurucuda saklamaktır.

 

 

1organik.com

Tarih: 10-08-2019

FACEBOOK YORUM
Yorum